Co należy wiedzieć na temat pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Aby wziąć kredyt bankowy, należy spełniać kilka wymogów. Podstawowym jest zdolność kredytowa. Zdarza się jednak, że pomimo dobrych zarobków, takiej zdolności nie posiadamy. Uzyskanie finansowania jest jednak ostatnią deską ratunku, aby uporać się z trudną sytuacją finansową bądź rozwinąć nasz biznes. Jak sobie z tym poradzić? Na ratunek przychodzi pożyczka pod zastaw nieruchomości.

Większa gotówka z pożyczką pod hipotekę

Osoby będące właścicielem nieruchomości, mogą ubiegać się o pożyczkę hipoteczną. Bank potrzebuje potwierdzenia wypłacalności i wiarygodności klienta. Jeżeli zdolność kredytowa budzi pewne obawy, pożyczkę można zabezpieczyć nieruchomością. Bank zostaje wówczas wpisany do księgi wieczystej nieruchomości aby zabezpieczyć się przed niewypłacalnym klientem. Pożyczki pod zastaw nieruchomości są dostępne w zasadzie dla każdego, a kwota jaką możemy otrzymać to nawet 5 milionów złotych i więcej.

Co się dzieje, gdy pożyczkobiorca nie spłaca kredytu w terminie?

Nieruchomość pod którą otrzymaliśmy od banku pieniądze, w prowadzonej dla niej księdze wieczystej zawiera taką informację. Niespłacanie więc terminowo rat kredytu, może doprowadzić do sytuacji, w której bank wystawi tę nieruchomość na licytację bądź ją przejmie.

O jaką kwotę można wnioskować?

Bank w którym ubiegamy się o finansowanie, wysyła biegłego, który sporządza operat szacunkowy i robi wycenę nieruchomość pod którą ma zostać udzielony kredyt. Na podstawie takiej wyceny, bank ocenia wartość nieruchomości i przedstawia nam ofertę pożyczki. Kwota jednak nie może przewyższać wyliczonej przez specjalistę wartości nieruchomości. Natomiast istnieją również inne instytucje finansowe, udzielające pożyczki po zastaw, w których procedura często jest znacznie uproszczona. Nieruchomość nie jest tak dokładnie wyceniona, a pieniądze o jakie wnioskujemy mogą być wypłacone w zasadzie od ręki. Procedury bankowe są zazwyczaj znacznie bardziej skomplikowane i czasochłonne. Należy jednak pamiętać, że pożyczka udzielona przez bank jest bezpieczniejsza i w większości wypadków tańsza.

Na jaki cel można wykorzystać pieniądze ?

Bank czy instytucja finansowa udzielająca kredytowania, posiada już zabezpieczenie pożyczki. Dlatego też nie będzie pożyczkodawcy interesować cel na jaki potrzebne są nam pieniądze. Można więc bez obaw korzystać z tych pieniędzy. Wykonać remont, kupić inną nieruchomość, zainwestować w rozwój działalności, otworzyć nowy biznes czy przeznaczyć na inny cel. Dodatkowym atutem jest tu również dość prosta procedura otrzymania środków, gdyż często pożyczkodawca nie wymaga dodatkowych dokumentów, niezbędnych przy innych pożyczkach, jak np. zaświadczenia o zarobkach.

Zastawienie nieruchomości często może być jedynym sposobem, aby otrzymać potrzebne finansowanie. Warto jednak dokładnie to przemyśleć oraz dokładnie przeczytać umowę kredytową. Na nieruchomość, którą zastawiamy, często pracowaliśmy całe życie. Zalecane więc jest, zapoznać się z ofertą wielu banków. A jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty innej instytucji finansowej – dokładnie zbadać jej wiarygodność.

1 komentarz

    • iwona, Maj 24, 2019, 10:05 am

    Odpowiedz

    Wiadomo że kredyt to duży wydatek ale własne mieszkanie to spełnienie marzeń, ja
    właśnie spełnię swoje i kupię mieszkanie od Victoria dom na osiedlu metro
    Połczyńska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.