Inwestycja w nieruchomości

Nieruchomości stanowią obecnie bardzo popularny przedmiot inwestowania. Sytuacja na rynku wynikająca z niskich stóp procentowych w dużym stopniu zniechęca do trzymania oszczędności na koncie w banku, dlatego duża grupa inwestorów szuka alternatywy dla lokowania swojego kapitału właśnie na rynku nieruchomości.

Sposobów inwestowania w nieruchomości jest kilka, jednym z nich jest flip czyli kupowanie tanich mieszkań w złym stanie technicznym, które następnie są remontowane i sprzedawane z zyskiem. W tym przypadku kupujący szukają ciekawych ofert głównie na rynku wtórnym, ważne jednak aby zakupu dokonać w atrakcyjnej cenie, gdyż to w dużym stopniu determinuje potencjalny zysk. Mniej doświadczeni inwestorzy mogą skorzystać w tym celu z usług pośrednika, który wyszuka dla nich odpowiednią ofertę.

Duża grupa inwestorów decyduje się także na zakup mieszkania pod wynajem. Obecnie z uwagi na liczne przedsięwzięcia deweloperskie na rynku pierwotnym właśnie tutaj dokonuje się najwięcej zakupów. Największą popularnością cieszą się tutaj małe mieszkania, które zdecydowanie łatwiej jest wynająć. W przypadku mieszkań pod wynajem na rynku wtórnym ciekawą alternatywą są większe mieszkania w kamienicach, które można podzielić na pokoje, a następnie wynajmować studentom, tego typu zabieg pozwala na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu i maksymalizację zysku. Głównym czynnikiem, który wpływa na stawki najmu jest niewątpliwie lokalizacja. Im bliżej znajduje się uczelnia bądź miejsca pracy tym na większe wpływy z czynszu może liczyć właściciel.

W przypadku poważniejszych inwestorów dobrym rozwiązaniem jest budowa nieruchomości na sprzedaż, chodzi tutaj głównie o mieszkania, a w mniejszym stopniu domy. Jeżeli deweloperowi uda się znaleźć działkę w dobrej lokalizacji, a także uzyskać wszelkie potrzebne pozwolenia na budowę to zysk z tego typu inwestycji może być bardzo zadowalający.

Analizując sytuację pod kątem finansowania duża grupa inwestorów poza prywatnymi środkami korzysta również z zewnętrznych źródeł, które w największym stopniu stanowią kredyty hipoteczne, o wiele rzadziej jest to pożyczka prywatna.

1 komentarz

    • Aniela, Maj 31, 2019, 10:59 am

    Odpowiedz

    Jak dla mnie jest to świetny pomysł. Trzeba tylko mieć orientację na rynku nieruchomości, albo podjąć współpracę z dobrym biurem nieruchomości. Ja od siebie mogę polecić Agencję Nieruchomości z Krakowa – Estate Dealer. Myślę, że przy ich pomocy uda wam się znaleźć świetne mieszkania w Krakowie pod wynajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.