Rynek deweloperski rośnie w siłę

W ciągu ostatnich kilku lat daje się zaobserwować tendencję wzrostową na rynku deweloperskim. Łatwo spotkać reklamy nowych osiedli, w centrach i na przedmieściach pojawiają się nowe wieżowce. Stąd może pojawić się pytanie, dlaczego mimo przykrych doświadczeń z kryzysem sprzed 10 lat, deweloperzy mają się dobrze.

Popyt trwa nieustannie

Przede wszystkim trzeba zacząć od ogólnej prawidłowości – miejsca na ziemi nie zacznie przybywać. To stwierdzenie, choć ocierające się o banał, stanowi klucz do zrozumienia sukcesu deweloperów. Rosnący wskaźnik urbanizacji pokazuje, że coraz więcej ludzi przenosi się do miast, gdzie znacznie trudniej o wolny grunt niż na wsiach, czy terenach zalesionych. Dodatkowo do Polski przybywają imigranci zarobkowi ze wschodu, którzy potrzebują mieszkań. Stąd rośnie popyt na mieszkania, a także lokale użytkowe w miastach. Co za tym idzie również ich cena, zarówno zakupu jak i najmu. Dlatego im szybciej deweloper zakupi grunt i zagospodaruje go, tym większy osiągnie zysk, bowiem zdąży kupić relatywnie taniej niż zrobiłby to za kilka lat. Pomijając wypaczenia spowodowane nieracjonalnym kredytowaniem lub interwencjami państwowymi, inwestycja w nieruchomości zawsze będzie opłacalna, ponieważ na tym rynku obowiązuje prosta zasada: kto pierwszy ten lepszy.

Dla części potencjalnych klientów rynek pierwotny jest niedostępny ze względu na wysoką cenę oraz fakt, że trudniej niż przed kryzysem frankowym otrzymać kredyt hipoteczny. Wynajmują oni mieszkania lub kupują używane od ludzi, którzy posiadają je już stosunkowo długo, więc zdążyły one przynieść im już spory zysk. To właśnie m.in oni mogą zdecydować się za zakup mieszkania nowego, nie martwiąc się o finansowanie. Jeśli chodzi o osoby prywatne, pieniądze zarabiane na mieszkaniach zawsze w pewnej części będą przeznaczane na nowe, lepsze mieszkania, najczęściej nowe od deweloperów.

Biura nieruchomości korzystają

Na ogólnej tendencji korzystają również pośrednicy nieruchomości. Rynek nieruchomości to obracanie dużymi kwotami pieniędzy, wobec czego opłacalnym jest skorzystanie przy podejmowaniu decyzji z pomocy biura nieruchomości i zatrudnionych w nim osób zajmujących się nieruchomościami zawodowo. Dla kupujących i sprzedających jest to procentowo mały wydatek, pośrednik nieruchomości otrzymuje zaś satysfakcjonujące kwotowo wynagrodzenie. Dokładna analiza oferowana potencjalnym klientom pozwala im zaproponować dopasowaną ofertę, co motywuje deweloperów do stałego podnoszenia standardów swojej działalności. W związku z tym coraz rzadziej słychać o przypadkach kompromitującego nieprofesjonalizmu lub oszustw, które swego czasu zniechęcały do kupowania nowych mieszkań. Podsumowaniem obecnego trendu może być życzenie, aby szkodliwe wypaczanie rynku branży nieruchomości były już tylko wspomnieniem i nie hamowały naturalnego procesu racjonalizacji zagospodarowywania przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.