Zarabianie na nieruchomościach

Inwestycja w domy, mieszkania, lokale użytkowe, grunty i inne wszelkiego rodzaju nieruchomości, zdaje się być najbezpieczniejszą formą lokaty wolnego kapitału. Zawrotne kwoty, z którymi rynek nieruchomości jest nierozerwalnie związany mogą skutecznie blokować drogę do finansowej wolności. Warto jednak poznać sposoby zarabiania na inwestycji w nie.

Zakup i wynajem mieszkania jako źródło stałego dochodu

Na czym polega dochód pasywny? Zgodnie z obowiązującą definicją inwestor, a dokładniej mówiąc rentier, bo tak fachowo nazywamy osobę utrzymującą się z dochodów pasywnych, wykonując raz daną pracę osiąga z niej stałe, cykliczne zyski. Kupno mieszkania pod wynajem to jedna z popularniejszych metod zarabiania jaką daje nam rynek wtórny. Jako inwestorzy wykonujemy pracę jaką jest kupno nieruchomości, przygotowanie jej pod wynajem, znalezienie najemcy i sporządzenie dokumentacji. Dzierżawca w ramach umowy zobowiązuje się do comiesięcznego wnoszenia opłaty tytułem wynajmu lokalu mieszkalnego. Jeżeli cena jest wystarczająca do tego, abyśmy mogli porzucić pracę na etacie stajemy się wspomnianymi już wcześniej rentierami utrzymującymi się z dochodów pasywnych.

Poza mieszkaniem na wynajem innym wariantem zarabiania jest obrót czyli kupno mieszkania na sprzedaż. Mieszkanie na sprzedaż biznesem opłacalnym kiedy jest w złym stanie, można je wówczas tanio kupić, wyremontować i odsprzedać z zyskiem. Dlatego takie rozwiązanie działa na rynku wtórnym.

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Środki na zakup nieruchomości mogą pochodzić z różnych źródeł. W grę wchodzą własne oszczędności, pożyczka od rodziny czy sprzedaż własnego domu i kupno dwóch mieszkań – dla siebie i pod wynajem. Mniej opłacalną formą pozyskania funduszy są tu wszelkiego rodzaju dźwignie finansowe jak chociażby kredyt hipoteczny.

Rynek pierwotny również daje nam duże możliwości

Potencjalnie wysokie zyski, mimo równie dużego ryzyka, mogą osiągać deweloperzy. Kim jednak jest deweloper? Jest to osoba, która obraca nieruchomościami na rynku pierwotnym. Inwestuje w grunty, uzyskuje pozwolenie na budowę i sprzedaje nieruchomość zwykle w stanie surowym zamkniętym. Firmy deweloperskie często wspierają realizację swoich projektów poprzez pożyczki hipoteczne, które są spłacane z chwilą sprzedaży nieruchomości.

Oczywiście sposobów na zarobek jest więcej. Inwestycje w nieruchomości dają nieskończenie wiele okazji. Warto zatem zastanowić się czy i dla nas ten trudny, ryzykowny, ale rentowny biznes znajdzie miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.